roundup

roundup

  • 0
{{featured_button_text}}

District V High School Rodeo Results, May 22-25, Shoshone, Idaho

District V schools – Bliss (BL), Dietrich (D), Eden (ED), Elko, Nevada (E), Gooding (G), Grandview (GR), Hailey (HL), Heyburn (HB), Jerome (J), Mountain Home (MH), Oakley (OK), Owyhee, Nevada (O), Oakley (OK), Paul (P), Picabo (PB), Richfield (R), Shoshone (S), Spring Creek, Nevada (SC), Valley (V), Wendell (W), Wood River (WR)

Friday May 22, 2020 Results

Bareback riding: 1. Wes Shaw (D), 65 points.

Barrel racing: 1. Macardi Park, (J), 17.500 seconds; 2. Kylee Evans, (G), 17.526; 3. Gracie Faulkner, (G), 17.581; 4. Joanna Hammett, (G), 17.688; 5. Adyson Perkes, (R), 17.859; 6. Tobi Hubert, (D), 17.892; 7. Laney Owen, (G), 17.955; 8. Tymber Burkey, (S), 18.057; 9. Juliann Woods, (O), 18.362; 10. Kiersteen Kindred, (S), 18.393.

Breakaway roping: 1. Gracie Faulkner, (G), 3.16 seconds; 2. Aspen Stinemates, (W), 5.28; 3. Laney Owen, (G), 7.08; 4. Shaleah Lasuen, (MH), 8.87; 5. Jaylan Thomason, (BL), 11.12.

Bull riding: 1. Carson Simper, (G), 67 points; 2. Camren Firth, (J), 65.

Goat tying: 1. Gracie Faulkner, (G), 9.27 seconds; 2. Joanna Hammett, (G), 9.45; 3. Megan Taber, (S), 9.98; 4. Sidnee Auge, (E), 10.07; 5. Macardi Park, (J), 11.59; 6. Morgan Spies, (MH), 12.94; 7. Aspen Stinemates, (W), 13.13; 8. Kylee Evans, (G), 13.34; 9. Emma Jaro, (J), 13.74; 10. Ellie Lockwood, (S), 14.59.

Pole bending: 1. Kylee Evans, (G), 21.758 seconds; 2. Kiersteen Kindred, (S), 22.783; 3. Emma Jaro, (J), 22.788; 4. Tobi Hubert, (D), 22.833; 5. Payson Bennett, (PB), 22.993; 6. Jaylan Thomason, (BL), 23.074; 7. Laney Owen, (G), 23.107; 8. Lainey Keppler, (GR), 23.407; 9. Matilynn Pierson, (MH), 24.658; 10. Karlie Bingham, (W), 24.694.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Wes Shaw (D), 14.52 seconds.

Team roping: 1. Jade Shaw(G)/ Wes Shaw(D), 13.66 seconds; 2. Sam Damele(MH)/Parker Reynolds(MH), 15.41; 3. Dalen Stelly(HB), 15.74.

Tie down roping: 1. Waid Dalton, (R), 10.67 seconds; 2. Jade Shaw, (G), 10.71; 3. Wes Shaw (D), 14.13; 4. Rance Allen, (R), 15.63; 5. Conor Ward, (J), 20.25; 6. Sam Damele, (MH), 21.30; 7. Racin Allen, (R), 29.76.

Saturday May 23, 2020 Results

Bareback riding: 1. Wes Shaw (D), 62 points.

Barrel racing: 1. Kylee Evans, (G), 17.11 seconds; 2. Macardi Park, (J), 17.156; 3. Laney Owen, (G), 17.299; 4. Gracie Faulkner, (G), 17.412; 5. Adyson Perkes, (R), 17.462; 6. Payson Bennett, (PB), 17.480; 7. Emma Jaro, (J), 17.486; 8. Sidnee Auge, (E), 17.567; 9. Jaylan Thomason, (BL), 17.576; 10. Tymber Burkey, (S), 17.670.

Breakaway roping: 1. Kylee Evans, (G), 3.21 seconds; 2. Joanna Hammett, (G), 3.34; 3. Ashtyn Hurd, (O), 4.28; 4. Lavanna Collins, (SC), 4.74; 5. Laney Owen, (G), 5.02; 6. Morgan Spies, (MH), 7.03.

Bull riding: 1. Carson Simper, (G), 67 points.

Goat tying: 1. Joanna Hammett, (G), 7.14 seconds; 2. Aspen Stinemates, (W), 9.27; 3. Sidnee Auge, (E), 9.92; 4. Megan Taber, (S), 11.06; 5. Emma Jaro, (J), 11.30; 6. Gracie Faulkner, (G), 12.09; 7. Morgan Spies, (MH), 13.51; 8. Kegan Reynolds, (MH), 13.66; 9. Kylee Evans, (G), 14.03; 10. Kassie Rogers, (J), 14.18.

Pole bending: 1. Tobi Hubert, (D), 21.396 seconds; 2. Laney Owen, (G), 22.047; 3. Adyson Perkes, (R), 22.149; 4. Megan Taber, (SH), 22.218; 5. Joanna Hammett, (G), 22.397; 6. Kiersteen Kindred, (S), 22.851; 7 Tymber Burkey, (S), 23.426; 8. Sidnee Auge, (E), 23.963; 9. Juliann Woods, (O), 24.625; 10. Jacie Kmball, (J), 25.581.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: No qualified times.

Team roping: 1. Cooper Pavkov(G)/Conor Ward(J), 8.88 seconds; 2. Racin Allen(R)/Luke Dalton(R), 10.43; 3. Aspen Stinemates(W)/Rance Allen(R), 11.37; 4. Dalen Stelly (HB), 22.80.

Tie down roping: 1. Waid Dalton, (R), 9.57 seconds; 2. Jade Shaw, (G), 10.74; 3. Luke Dalton (R), 11.92; 4. Conor Ward, (J), 12.59; 5. ; 6. Cooper Pavkov, (G), 13.29; 7. Wes Shaw (D), 16.20.

Monday May 25, 2020 Results

Bareback riding: 1. Wes Shaw (D), 66 points.

Barrel racing: 1. Kylee Evans, (G), 16.828 seconds;2. Macardi Park, (J), 16.848; 3. Gracie Faulkner, (G), 17.135; 4. Joanna Hammett, (G), 17.273; 5. Lavanna Collins, (SC), 17.329; 6. Juliann Woods, (O), 17.591; 7. Jaylan Thomason, (BL), 17.621; 8. Chloe Deffie, (HL), 17.667; 9. Karlie Bingham, (W), 17.680; 10. Ashtyn Hurd, (OK), 17.756.

Breakaway roping: 1. Kylee Evans, (G), 2.65 seconds; 2. Joanna Hammett, (G), 2.93; 3. Aspen Stinemates, (W), 3.89; 4. Timotea Haney, (G), 4.66; 5. Shaleah Lasuen, (MH), 5.15; 6. Morgan Spies, (MH), 5.94; 7. Sidnee Auge, (E), 6.62.

Bull riding: No qualified rides.

Goat tying: 1. Joanna Hammett, (G), 7.79 seconds; 2. Macardi Park, (J), 8.64; 3. Aspen Stinemates, (W), 9.09; 4. Gracie Faulkner, (G), 10.72; 5. Tymber Burkey, (S), 11.06; 6. Kegan Reynolds, (MH), 11.63; 7. Emma Jaro, (J), 12.04; 8. Morgan Spies, (MH), 12.30; 9. Kassie Rogers, (J), 13.46; 10. Lavanna Collins, (SC), 13.60.

Pole bending: 1. Macardi Park, (J), 20.279 seconds; 2. Kylee Evans, (G), 20.326; 3. Aspen Stinemates, (W), 21.354; 4. Laney Owen, (G), 21.599; 5. Jaylan Thomason, (BL), 21.743; 6. Matilynn Pierson, (MH), 22.043; 7. Adyson Perkes, (R), 22.317; 8. Ashtyn Hurd, (OK), 22.646; 9. Lainey Keppler, (GR), 23.109; 10. Karlie Bingham, (W), 23.236.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Sam Damele, (MH), 9.28 seconds.

Team roping: 1. Cooper Pavkov(G)/Conor Ward(J), 6.59 seconds; 2. Racin Allen(R)/Luke Dalton(R), 14.85; 3. Sidnee Auge(E)/Ryan Bingham(W), 17.70; 4. Gracie Faulkner(G)/Waid Dalton(R), 19.19.

Tie down roping: 1. Waid Dalton, (R), 8.96 seconds; 2. Luke Dalton (R), 10.69; 3. Jade Shaw, (G), 11.77; 4. Cooper Pavkov, (G), 11.92; 5. Rance Allen, (R), 17.06; 6. Dallen Stelly, (HB), 19.31; 7. Sam Damele, (MH), 24.00.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Sam Damele, (MH), 9.28 seconds.

Team roping: 1. Cooper Pavkov(G)/Conor Ward(J), 6.59 seconds; 2. Racin Allen(R)/Luke Dalton(R), 14.85; 3. Sidnee Auge(E)/Ryan Bingham(W), 17.70; 4. Gracie Faulkner(G)/Waid Dalton(R), 19.19.

Tie down roping: 1. Waid Dalton, (R), 8.96 seconds; 2. Luke Dalton (R), 10.69; 3. Jade Shaw, (G), 11.77; 4. Cooper Pavkov, (G), 11.92; 5. Rance Allen, (R), 17.06; 6. Dallen Stelly, (HB), 19.31; 7. Sam Damele, (MH), 24.00.

District V High School Rodeo Overall Standings May 26, 2020

Bliss (BL), Dietrich (D), Elko (E), Gooding (G), Heyburn (HB), Jerome (J), Mountain Home (MH), Richfield (R), Shoshone (S), Wendell (W)

Girls All-Around: 1. Kylee Evans, (G), 73 points: 2. Joanna Hammett, (G), 67; 3. Gracie Faulkner, (G), 62; 4. Aspen Stinemates, (W), 54; 5. Macardi Park, (J), 53; 6. Laney Owen, (G), 46.

Boys All-Around: 1. Wes Shaw (D), 63; 2. Waid Dalton, (R), 37; 3. Jade Shaw, (G), 36; 4. Luke Dalton (R), 35; 5. Cooper Pavkov, (G), and Conor Ward, (J), 33.

Bareback riding: 1. Wes Shaw (D), 30 points.

Barrel racing: 1. Kylee Evans, (G), 29 points; 2. Macardi Park, (J), 28; 3. Gracie Faulkner, (G), 23; 4. Joanna Hammett, (G), 14; 5. Adyson Perkes, (R), and Laney Owen, (G), 12.

Breakaway roping: 1. Kylee Evans, (G), 20 points; 2. Joanna Hammett, (G), 18; 3. Aspen Stinemates, (W), 17; 4. Laney Owen, (G), 14; 5. Shaleah Lasuen, (MH), 13; 6. Gracie Faulkner, (G), and Morgan Spies, (MH), 10.

Bull riding: 1. Carson Simper, (G), 20 points; 2. Camren Firth, (J), 9 Goat tying: 1. Joanna Hammett, (G), 29 points; 2. Gracie Faulkner, (G), 22; 3. Aspen Stinemates, (W), 21; 4. Sidnee Auge, (E), Macardi Park, (J), Megan Taber, (S), 15.

Pole bending: 1. Laney Owen, (G), 20 points; 2. Kylee Evans, (G), 19; 3. Tobi Hubert, (D), 17; 4. Kiersteen Kindred, (S), 14; 5. Adyson Perkes, (R), 12; 6. Jaylan Thomason, (BL), 11; 7. Macardi Park, (J), 10.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Wes Shaw (D), and Sam Damele, (MH), 10 points Team roping: 1. Cooper Pavkov(G)/Conor Ward(J), 20 points; 2. Racin Allen(R)/Luke Dalton(R), 18; 3. Dalen Stelly(HB)/Talyne Koyle(J), 15; 4. Jade Shaw(G)/ Wes Shaw(D), 10; 5.Sam Damele(MH)/Parker Reynolds(MH), 9; 6. Sidnee Auge(E)/Ryan Bingham(W), and Aspen Stinemates(W)/Rance Allen(R), 8.

Tie down roping: 1. Waid Dalton, (R), 30 points; 2. Jade Shaw, (G), 26; 3. Luke Dalton (R), 17; 4. Rance Allen, (R), Wes Shaw (D), Cooper Pavkov, (G), 13.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News