Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Results: 5th District High School Rodeo, Gooding, Idaho
alert

Results: 5th District High School Rodeo, Gooding, Idaho

  • 0
{{featured_button_text}}
District V Rodeo

Wes Shaw, of Dietrich, runs to a recently lassoed calf in the tie down roping competition Saturday, May 26, 2017, during the District V finals at Andy James Arena in Gooding.

5th District High School Rodeo

Gooding, Idaho

Friday, April 30

Bareback riding: 1. Wes Shaw, 65 points.

Barrel racing: 1. Taylor Glaser, 17.247 seconds; 2. Megan Taber, 17.383; 3. Adyson Perkes, 17.489; 4. Kylee Evans, 17.604; 5. Aspen Stinemates, 17.628; 6.(tie) Chloe Deffie and Jaylan Thomason, 17.728; 8. Tessi Damele, 18.000; 9. Devon Peterson, 18.005; 10. Juliann Woods, 18.030.

Breakaway roping: 1. Sidnee Auge, 3.09 seconds; 2. Aspen Stinemates, 3.12; 3. Kylee Evans, 3.15; 4. Kitanna Barnes, 4.09; 5. Jentree Bott, 4.75; 6. Timotea Haney, 6.23; 7. Lavanna Collins, 15.55.

Bull riding: 1. Tennessee Owens, 64 points.

Goat tying: 1. Aspen Stinemates, 8.06 seconds; 2. Jentree Bott, 8.85; 3. Sidnee Auge, 10.24; 4. Jacelyn Butler, 10.92; 5. Kylee Evans, 11.11; 6. Megan Taber, 11.16; 7. Tymber Burkey, 11.39; 8. Taylor Glaser, 11.56; 9. (tie) Lavanna Collins and Morgan Spies, 12.39.

Pole bending: 1. Macardi Anderson, 21.226 seconds; 2. Adyson Perkes, 21.283; 3. Jaylan Thomason, 22.067; 4. Torrey Glaser, 22.294; 5. Tymber Burkey, 23.576; 6. Juliann Woods, 23.588; 7. Kitanna Barnes, 23.728; 8. Tawny Wight, 24.100; 9. Megan Telford, 24.951; 10. Megan Taber, 26.152.

Saddle bronc; No qualified rides

Steer wrestling: 1. Wes Shaw, 4.82 seconds.

Team roping: 1. Aspen Stinemates/Rance Allen, 9.66 seconds; 2. Cooper Pavkov/Conor Ward, 14.09; 3. Sam Damele/partner, 27.13;

Tie down roping: 1. Conor Ward, 11.39 seconds; 2. Cooper Pavkov, 11.94; 3. Wes Shaw, 12.330; 4. Rance Allen, 13.06; 5. Luke Dalton, 15.21; 6. Talyne Koyle, 22.41.

Saturday, May 1

Bareback riding: 1. Wes Shaw, 62 points.

Barrel racing: 1. Taylor Glaser, 17.264 seconds; 2. Megan Taber, 17.527; 3. Adyson Perkes, 17.809; 4. Kylee Evans, 17.844; 5. Juliann Woods, 17.891; 6. Tessi Damele, 17.908; 7. Jaylan Thomason, 17.940; 8. Jentree Bott, 18.056; 9. Chloe Deffie, 18.098; 10. Sidnee Auge, 18.118.

Breakaway roping: 1. Aspen Stinemates, 2.75 seconds; 2. Torrey Glaser, 3.13; 3. Morgan Spies, 4.36; 4. Jentree Bott, 4.37; 5. Alyson Evans, 4.52; 6. Kitanna Barnes, 5.16; 7. Timotea Haney, 6.08; 8. Sidnee Auge, 13.67.

Bull riding: No qualified rides.

Goat tying: 1. Aspen Stinemates, 8.50 seconds; 2. Megan Taber, 9.72; 3. Tymber Burkey, 9.88; 4. Kylee Evans, 10.14; 5. Torrey Glaser, 10.36; 6. Sidnee Auge, 10.98; 7. Jentree Bott, 11.33; 8. Jacelyn Butler, 11.60; 9. Kiersten Kindred, 11.90; 10. Kitanna Barnes, 12.07.

Pole bending: 1. Macardi Anderson, 20.656 seconds; 2. Torrey Glaser, 21.987; 3. Aspen Stinemates, 22.123; 4. Tobi Hubert, 22.190; 5. Tawny Wight, 23.203; 6. Sidnee Auge, 23.349; 7. Jacelyn Butler, 23.904; 8. Megan Telford, 24.524; 9. Kiersten Kindred, 24.694; 10. Lavanna Collins, 25.860.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Wes Shaw, 7.92 seconds; 2. Sam Damele, 10.39.

Team roping: 1. Cooper Pavkov/Conor Ward, 16.33 seconds.

Tie down roping: 1. Luke Dalton, 12.30 seconds; 2. Conor Ward, 13.00; 3. Cooper Pavkov, 13.27; 4. Wes Shaw, 14.71; 5. Racin Allen, 14.80.

All-Around After Gooding

Boys: 1. Wes Shaw, 178 points; 2. Cooper Pavkov, 122; 3. Conor Ward, 119; 4. Luke Dalton, 60; 5. Tennessee Owens, 57.

Girls: 1. Aspen Stinemates, 191 points; 2. Kylee Evans, 186; 3. Taylor Glaser, 100; 4. Torrey Glaser; 118; 5. Sidnee Auge, 97.

Boys rookie: 1. Tennessee Owens, 57 points; 2. Layth Jenkins, 9.

Girls rookie: 1. Taylor Glaser, 123 points; 2. Torrey Glaser, 118; 3. Jentree Bott, 92; 4. Kitanna Barnes, 90; 5. Alyson Evans, 60.

Event Leaders

Bareback riding: 1. Wes Shaw, 60 points; 2. Tennessee Owens, 18.

Barrel racing: 1. Kylee Evans, 65 points; 2. Taylor Glaser, 49; 3. Megan Taber, 47; 4. Macardi Anderson, 35; 5. Adyson Perkes, 31.

Breakaway roping: 1. Aspen Stinemates, 69 points; 2. Sidnee Auge, 42; 3. Kitanna Barnes, 37; 4. Kylee Evans, 36; 5. Taylor Glaser, 30.

Bull riding: 1. Tennessee Owens, 39 points; 2. Carson Simper, 10.

Goat tying: 1. Aspen Stinemates, 52 points; 2. Kylee Evans, 45; 3. Kitanna Barnes, 44; 4. Tymber Burkey, 42; 5. Jentree Bott, 39.

Pole bending: 1. Macardi Anderson, 62 points; 2. Jaylan Thomason, 59; 3. Adyson Perkes, 36; 4. Torrey Glaser, 32; 5. Chloe Deffie, 26.

Saddle bronc: 1. Carson Simper, 20 points

Steer wrestling: 1. 1. Wes Shaw, 40 points; 2. Sam Damele, 19.

Team roping: 1. Cooper Pavkov/Conor Ward, 58 points; 2. Aspen Stinemates/Rance Allen, 38; 3. Kylee Evans/Wes Shaw, 25; 4. Sam Demele 23; 5. Carson Simper 19/Jentree Bott 9.

Tie down roping: 1. Cooper Pavkov, 64 points; 2. Conor Ward, 61; 3. Wes Shaw, 53; 4. Luke Dalton, 44; 5. Dallen Stelly, 37

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News