Girls Basketball - Minico Vs. Twin Falls

Minico's Saydi Anderson brings the ball up the court during the Great Basin Conference championship game game Thursday night, Feb. 9, 2017, at Twin Falls High School.

DREW NASH, TIMES-NEWS

The Minico High School girls basketball team was the only District 4 team to move in the state media poll, and it took a leap.

The Spartans (8-2) jumped from No. 4 to No. 2 in the 4A poll after Friday’s 52-49 win over Bishop Kelly, which was tied for No. 2 in the poll at the time.

Burley (6-4) received one vote in 4A.

Buhl (9-3) remained No. 4 in 3A despite Wednesday’s loss to Kimberly (8-4), which received three points in this week’s poll. Fellow Sawtooth Central Idaho Conference team Gooding (8-2) had two points.

Oakley (11-0) stayed at No. 2 and Shoshone (10-1) stayed at No. 4 in the 1A Division I poll.

Dietrich (7-3) remained No. 5 in 1A Division II, and Lighthouse Christian (9-3) received three points.

WEEK 5 STATE GIRLS BASKETBALL MEDIA POLL

Records are through Dec. 19, 2017

Class 5A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Eagle (10) 10-0 50 1

2. Post Falls 7-1 31 2

3. Bonneville 10-0 27 4

4. Capital 9-1 20 3

T-5. Lewiston 9-1 11 5

T-5. Borah 8-2 11 -

Others receiving votes: None

Class 4A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Middleton (10) 8-2 50 1

2. Minico 8-2 34 4

3. Century 8-2 29 T-2

4. Bishop Kelly 7-3 25 T-2

5. Mountain Home 7-3 11 5

Others receiving votes: Burley 1

Class 3A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Sugar-Salem (5) 10-2 45 2

2. Timberlake (5) 7-2 43 1

3. Snake River 9-2 29 3

4. Buhl 9-3 14 4

5. Parma 8-3 10 5

Others receiving votes: Bonners Ferry 4, Kimberly 3, Gooding 2

Class 2A

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Melba (9) 11-0 48 1

2. Soda Springs 11-1 37 2

3. West Jefferson (1) 8-0 33 3

4. Cole Valley Christian 10-1 18 4

5. Firth 8-2 7 5

Others receiving votes: Ririe 4, Malad 2, St. Maries 1

Class 1A Division I

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Prairie (10) 11-0 50 1

2. Oakley 11-0 37 2

3. Lapwai 9-2 31 3

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

4. Shoshone 10-1 22 4

5. Genesee 8-4 4 -

Others receiving votes: Notus 3, Rimrock 2, Liberty Charter 1

Class 1A Division II

Team (1st-place votes) W-L Pts Pvs

1. Butte County (6) 7-3 42 1

2. Nezperce (3) 8-1 36 T-2

3. Salmon River 6-2 28 T-2

4. Genesis Prep (1) 2-3 15 4

5. Dietrich 7-3 13 5

Others receiving votes: Rockland 6, Lakeside 4, Lighthouse Christian 3, Deary 3

Voters:

Mark Nelke, Coeur d’Alene Press

Matt Harris, IdahoSports.com

Fred Davis, Blackfoot Morning News

Marlowe Hereford, Post Register

Brandon Walton, Idaho Press-Tribune

Matt Baney, Lewiston Tribune

Dave Nichols, The Spokesman-Review

Paul Kingsbury, IdahoSports.com

Michael Guise, Idaho State Journal

Michael Lycklama, Idaho Statesman

0
0
1
0
0

Load comments