4A

Team scores 

4A girls: 1. Bishop Kelly 127.25, 2. Rigby 103.25, 3. Blackfoot 60, 4. Moscow 58.25, 5. Skyview 44, 6. Preston 43, 7. Pocatello 29, 8. Caldwell 28, 9. Canyon Ridge 27, T10. Sandpoint 24, T10. Twin Falls 24, T12. Mountain Home 21, T12. Jerome 21, T12. Minico 21, 15. Wood River 19, 16. Century 17, 17. Kuna 16, 18. Middleton 9, 19. Lakeland 7.25, 20. Burley 3.

4A boys: 1. Rigby 103, 2. Bishop Kelly 62, 3. Skyview 59, 4. Middleton 51, 5. Kuna 48, 6. Pocatello 45, 7. Blackfoot 43, 8. Twin Falls 42, 9. Preston 35, 10. Caldwell 34, 11. Moscow 32, 12. Century 30, 13. Minico 25, 14. Jerome 21, 15. Sandpoint 19, 16. Canyon Ridge 18, 17. Lakeland 16, 18. Mountain Home 7, T19. Wood River 5, T19. Burley 5.

4A FINALS

Girls

100: (w: 3.3) 1, Keanne Alston, Rigby, 12.39. 2, Chayse Eames, Rigby, 12.59. 3, Mikaela Sawyer, Bishop Kelly, 12.61. 4, Joelle Stephens, Moscow, 12.77. 5, Michelle Mason, Wood River, 12.96. 6, Payton Kirtley, Bishop Kelly, 13.00. 7, Alexandra Tatum, Mtn. Home, 13.10. 8, Leah Maxton, Caldwell, 13.14.

200: (w: 1.5) 1, Keanne Alston, Rigby, 25.56. 2, Maddie Minnaert, Bishop Kelly, 25.72. 3, Chayse Eames, Rigby, 25.85. 4, Joelle Stephens, Moscow, 26.38. 5, Kayla Scoffield, Preston, 26.61. 6, Kaya Evans, Century, 26.64. 7, Mckenzie Wasden, Kuna, 26.82. 8, Madison Glascock, Twin Falls, 27.09.

400: 1, Jullia Aguayo, Canyon Ridge, 59.03. 2, Sara Lichtenberg, Wood River, 1:00.31. 3, Mckenzie Wasden, Kuna, 1:00.60. 4, Alysa Spillett, Century, 1:01.10. 5, Paige Moser, Preston, 1:01.64. 6, Sena Stillman, Bishop Kelly, 1:02.34. 7, Audri Jones, Blackfoot, 1:02.34. 8, Mahala Bradburn, Kuna, 1:02.38.

800: 1, Michelle Pratt, Blackfoot, 2:20.19. 2, Mikhaela Woodward, Sandpoint, 2:23.74. 3, Kami Withers, Twin Falls, 2:24.13. 4, Rachel Leavitt, Jerome, 2:24.72. 5, Hannah Davidson, Sandpoint, 2:24.74. 6, Molly Vitale-Sullivan, Pocatello, 2:26.08. 7, Abby Hurst, Blackfoot, 2:27.55. 8, Natalie McDaniel, Moscow, 2:27.84.

1,600: 1, Rachel Cannon, Blackfoot, 5:11.45. 2, Michelle Pratt, Blackfoot, 5:13.31. 3, Mikhaela Woodward, Sandpoint, 5:16.93. 4, Molly Vitale-Sullivan, Pocatello, 5:17.42. 5, Billie Hatch, Preston, 5:18.85. 6, Tamika Russell, Caldwell, 5:21.42. 7, Rachel McGovern, Pocatello, 5:23.04. 8, Katherine Ruck, Moscow, 5:25.34.

100 Hurdles: 1, Mikaela Sawyer, Bishop Kelly, 14.65. 2, Maddie Minnaert, Bishop Kelly, 15.31. 3, Lindsey Schmidt, Bishop Kelly, 15.61. 4, Sierra Anderson, Rigby, 15.87. 5, Georgia Filler, Moscow, 15.99. 6, Bailey Roberts, Preston, 16.34. 7, Maranda Thompson, Skyview, 16.35. 8, Emily Palmer, Jerome, 16.48.

300 Hurdles: 1, Mikaela Sawyer, Bishop Kelly, 46.08. 2, Georgia Filler, Moscow, 46.67. 3, Sierra Anderson, Rigby, 47.72. 4, Marissa Wakley, Preston, 48.39. 5, Lindsey Schmidt, Bishop Kelly, 48.43. 6, Emily Palmer, Jerome, 48.45. 7, Carly Parker, Pocatello, 48.66. 8, Tauna Kirk, Lakeland, 49.15.

4x100: 1, Rigby 49.89. 2, Moscow 50.25. 3, Century 51.16. 4, Skyview 51.54. 5, Twin Falls 51.58. 6, Canyon Ridge 52.08. 7, Lakeland 52.68. 8, Mountain Home 52.71.

4x200: 1, Bishop Kelly 1:45.08. 2, Moscow 1:45.48. 3, Rigby 1:46.08. 4, Twin Falls 1:48.29. 5, Canyon Ridge 1:48.35. 6, Skyview 1:49.47. 7, Lakeland 1:50.40. 8, Pocatello 1:51.37.

4x400: 1, Bishop Kelly 4:08.63. 2, Blackfoot 4:10.57. 3, Moscow 4:10.75. 4, Kuna 4:16.53. 5, Pocatello 4:17.57. 6, Rigby 4:19.66. 7, Jerome 4:21.52. 8, Twin Falls 4:21.60.

Pole Vault: 1, Aubi Barr, Skyview, 11-09. 2, Gabby Borrayo, Jerome, 10-06. 3, Olivia Shippen, Rigby, 10-00. 4, Elisa Danthinne, Bishop Kelly, J10-00. 5, Maranda Thompson, Skyview, 9-06. 6, Annie Vigil, Skyview, 9-00. 7, Bailey Roberts, Preston, J9-00. 8, Aubrey Scott, Rigby, 8-06. 8, AnnaRose Qualls, Moscow, 8-06. 8, Rebecca Russell, Lakeland, 8-06. 8, Megan Pape, Bishop Kelly, 8-06.

Long Jump: 1, Maddie Minnaert, Bishop Kelly, 18-00.25. 2, Alexandra Tatum, Mtn. Home, 16-11.75. 3, Aubi Barr, Skyview, 16-05.25. 4, Janet Schley, Rigby, 16-02. 5, Maddie Schoening, Sandpoint, 16-01.75. 6, Carly Parker, Pocatello, 15-10. 7, Madison Bell, Canyon Ridge, 15-08.75. 8, Olivia Gneiting, Rigby, 15-06.75.

Shot Put: 1, Saidee Jones, Caldwell, 42-11.50. 2, Kabre Madrigal, Minico, 39-05. 3, Sophia Adams, Bishop Kelly, 38-06.75. 4, Lita Forse, Caldwell, 38-06. 5, Dominique Ramirez, Middleton, 37-11.75. 6, Macy Vail, Minico, 36-08.75. 7, Janice Aylward, Sandpoint, 35-04.50. 8, Stormi Reynolds, Jerome, 35-00.50.

Boys

100: (w: 2.9) 1, Haziel Ledezma, Jerome, 11.06. 2, Stephen Morales, Caldwell, 11.07. 3, Cody Ghighina, Skyview, 11.08. 4, Bailey Hiebert, Canyon Ridge, 11.09. 5, Kelly Short, Preston, 11.14. 6, Khalil Forehand, Bishop Kelly, 11.16. 7, Braeden Lowe, Twin Falls, 11.21.

200: (w: 2.1) 1, Mikhail Kidd, Kuna, 22.29. 2, Bailey Hiebert, Canyon Ridge, 22.56. 3, Braeden Lowe, Twin Falls, 22.57. 4, Jeremy Frisk, Lakeland, 22.72. 5, Matt Dean, Bishop Kelly, 22.93. 6, Auston Henry, Lakeland, 23.04. 7, Tristen Burbank, Preston, 23.16. 8, Kelly Short, Preston, 23.32.

400: 1, Mikhail Kidd, Kuna, 49.51. 2, Joey Cook, Moscow, 50.15. 3, Matt Dean, Bishop Kelly, 50.43. 4, Cameron Hansen, Rigby, 50.94. 5, Mark Kennaly, Sandpoint, 51.23. 6, Joe Grover, Bishop Kelly, 52.22. 7, James Couch, Rigby, 52.24. 8, Kobe Smith, Bishop Kelly, 52.82.

800: 1, Elijah Armstrong, Pocatello, 1:56.82. 2, Jacob Schaffeld, Middleton, 1:58.88. 3, Eric Palacios, Middleton, 1:59.13. 4, Austin Fred, Middleton, 1:59.51. 5, Derek Thomas, Blackfoot, 2:00.37. 6, Josh Frey, Skyview, 2:01.34. 7, Ethan Engberg, Middleton, 2:01.76. 8, Jace Ritchie, Rigby, 2:02.67.

1,600: 1, Elijah Armstrong, Pocatello, 4:13.06. 2, Austin Fred, Middleton, 4:19.05. 3, Jacob Schaffeld, Middleton, 4:20.61. 4, Ammon Christensen, Skyview, 4:27.69. 5, Derek Thomas, Blackfoot, 4:28.92. 6, Josh Frey, Skyview, 4:28.96. 7, Ethan Engberg, Middleton, 4:34.51. 8, Jacob Graham, Sandpoint, 4:34.54.

110 Hurdles: 1, Max Weitz, Caldwell, 15.13. 2, Mitchell Myler, Rigby, 15.18. 3, Josh Rudder, Skyview, 15.29. 4, Hyrum Russell, Moscow, 15.98. 5, Wyatt Owen, Minico, 16.12. 6, Tyler Wakley, Preston, 16.21. 7, Kadun Allen, Canyon Ridge, 16.26. 8, Braden Nez, Century, 16.72.

300 Hurdles: 1, Matt Peterson, Blackfoot, 39.04. 2, Mitchell Myler, Rigby, 40.35. 3, Tyler Wakley, Preston, 40.57. 4, Tyler Stevens, Twin Falls, 40.73. 5, Haziel Ledezma, Jerome, 40.85. 6, Eric Reetz, Mtn. Home, 41.21. 7, Grant Bjornn, Twin Falls, 41.34. 8, Max Weitz, Caldwell, 41.97.

4x100: 1, Rigby 43.88. 2, Skyview 43.97. 3, Jerome 44.01. 4, Bishop Kelly 44.17. 5, Moscow 44.44. 6, Twin Falls 44.92. 7, Sandpoint 45.01.

4x200: 1, Skyview 1:30.83. 2, Twin Falls 1:30.85. 3, Century 1:31.61. 4, Lakeland 1:32.00. 5, Pocatello 1:32.04. 6, Blackfoot 1:32.49. 7, Canyon Ridge 1:32.93. 8, Bishop Kelly 1:33.80.

4x400: 1, Rigby 3:27.70. 2, Bishop Kelly 3:27.81. 3, Pocatello 3:28.38. 4, Moscow 3:28.67. 5, Skyview 3:31.96. 6, Twin Falls 3:32.24. 7, Preston 3:32.29. 8, Minico 3:32.89.

Pole Vault: 1, Ethan Butikofer, Rigby, 14-00. 2, Mark Sullivan, Caldwell, J14-00. 2, Kelly Short, Preston, J14-00. 4, Garrett Morgan, Burley, 13-06. 5, Cameron Hansen, Rigby, 13-00. 6, Konner Beattie, Kuna, 12-06. 7, Grayson Pfaustch, Bishop Kelly, J12-06. 8, Stillman Palmer, Preston, J12-06.

Long Jump: 1, Matt Peterson, Blackfoot, 21-00.25. 2, Raymond Bobier, Moscow, 20-07.75. 3, Diego Garcia, Rigby, 20-07. 4, Kaleb Merril, Sandpoint, 20-06.75. 5, Josh Rumsey, Kuna, 20-06.25. 6, Seth Stockdale, Preston, 20-03. 7, Max Weitz, Caldwell, J20-03. 8, Will Heffner, Bishop Kelly, 19-10.

Shot Put: 1, Josh Barclay, Minico, 61-01. 2, Noah Franz, Rigby, 52-01.75. 3, Keegan Luker, Twin Falls, 50-01.50. 4, Zach Andrew, Bishop Kelly, 49-07. 5, Jacob Mathews, Rigby, 48-11.50. 6, Marty Emery, Kuna, 48-01. 7, Dane Gooch, Bishop Kelly, 46-01.75. 8, Dakota Lakey, Canyon Ridge, 45-10.50.

3A 

Team scores

3A girls: 1, Emmett, 107.5. 2, Shelley, 87. 3, Buhl, 78.6. 3, Buhl, 78.6. 4, Sugar-Salem, 68.6. 5, Kellogg, 66. 6, Marsh Valley, 58.5. 7, Timberlake, 36.5. 8, Weiser, 34.6. 9, Bonners Ferry, 29. 10, Fruitland, 24. 11, Filer, 21.6. 12, Teton, 20.6. 13, Gooding, 18.5. 14, Parma, 15. 15, South Fremont, 13. 16, Kimberly, 12. 17, Homedale, 9. 18, Snake River, 1.

3A boys: 1, Sugar-Salem, 97.5. 2, Emmett, 96.5. 3, Weiser, 78. 4, Timberlake, 62. 5, Buhl, 60. 6, Shelley, 55. 7, Kimberly, 46. 8, Snake River, 36. 9, Fruitland, 34. 10, Filer, 33. 11, Homedale, 22. 12, Parma, 18. 13, American Falls, 17. 14, South Fremont, 13. 14, Teton, 13. 16, Bonners Ferry, 7. 17, Priest River 5. 18, Payette, 4. 19, Gooding, 3. 20, Marsh Valley, 2.

3A finals

Girls

100: 1, Jayde Nielsen, Emmett, 12.42. 2, Emily Risoldi-Guy, Kellogg, 12.77. 3, Brianna Chance, Gooding, 12.79. 4, Hannah Hartshorn, Teton, 12.90. 5, Tailie Singleton, South Fremont, 12.98. 6, Selena Hadley, Emmett, 13.12. 7, Taylan Beymer, Kimberly, 13.27. 8, Danielle Marston, Emmett, 13.71

200: 1, Jayde Nielsen, Emmett, 26.02. 2, Emily Risoldi-Guy, Kellogg, 26.58. 3, Brianna Chance, Gooding, 26.88. 4, Selena Hadley, Emmett, 26.91. 5, Tailie Singleton, South Fremont, 27.04. 6, Hannah Hartshorn, Teton, 27.10. 7, Harlee Hales, Marsh Valley, 27.69. 8, Taylan Beymer, Kimberly, 28.16.

400: 1, Carlee Finney, Buhl, 59.87. 2, Harlee Hales, Marsh Valley, 1:00.36. 3, Krissy Dayley, Fruitland, 1:02.17. 4, LeAnn Larkin, Shelly, 1:02.56. 5, Anna Gardom, Timberlake, 1:03.43. 6, Indya Price, Sugar-Salem, 1:03.43. 7, Lainey Johnson, Homedale, 1:03.47. 8, Hannah Hanson, Shelley, 1:03.51

800: 1, Klarissa Anderson, Shelley. 2, Paytin Drollinger, Shelley, 2:23.46. 3, LeAnn Larkin, Shelley. 4, Hailey Whittemore, Emmett, 2:25.29. 5, Talor Hammond, Timberlake, 2:25.32. 6, Abby Bitzenburg, Filer, 2:26.36. 7, Kate Peterson, Emmett, 2:32.35. 8, Kassidy Burmester, Marsh Valley, 2:33.49

1600: 1, Paytin Drollinger, Shelley, 5:20.76. 2, Taylor Hammond, Timberlake, 5:25.78. 3, Isabelle Simonich, Emmett, 5:29.54. 4, Klarissa Andersen, Shelely, 5:30.17. 5, Mindy Kaufman, Teton, 5:31.19. 6, Abby Bitzenburg, Filer, 5:31.70. 7, Kassidy Burmester, Marsh Valley, 5:37.77. 8, Natalie Herring, Timberlake, 5:39.89.

100 hurdles: 1, Mackenzie Mendenhall, Bonners Ferry, 15.76. 2, Emma Sutton, Marsh Valley, 15.97. 3, Andee Wendt, Kellogg, 16.37. 4, Bailey Price, Gooding, 16.78. 5, Ta’lee Rose, Sugar-Salem, 16.82. 6, Jordanne Walker, Weiser, 16.84. 7, Miriah Haro, Weiser, 17.09. 8, Jenna Johansen, Sugar-Salem, 17.46.

300 hurdles: 1, Mackenzie Mendenhall, Bonners Ferry, 48.13. 2, Lillie Smith, Emmett, 49.49. 3, Haley Gorrell, Buhl, 49.53. 4, Chalyce Hirschi, South Fremont, 50.80. 5, Mary-Kate Marshall, Filer, 51.10. 6, Holy Dooley, Shelley, 51.14. 7, Mackenzie Collins, Fruitland, 51.35. 8, Miriah Haro, Weiser, 52.07.

4x100 relay: 1, Emmett, 50.67. 2, Kellogg, 51.20. 3, Teton, 52.79. 4, Kimberly, 52.82. 5, Timberlake, 53.00. 6, Homedale, 53.01. 7, Fruitland, 53.13. 8, Snake River, 53.32.

4x200 relay: 1, Emmett, 1:48.97. 2, Marsh Valley, 1:51.00. 3, Parma, 1:51.11. 4, Sugar-Salem, 1:51.16. 5, Buhl, 1:51.43. 6, Filer, 1:51.91. 7, Kellogg, 1:51.98. 8, Shelley, 1:52.58.

4x400 relay: 1, Shelley, 4:11.98. 2, Emmett, 4:16.66. 3, Sugar-Salem, 4:18.51. 4, Parma, 4:24.73. 5, Timberlake, 4:24.76. 6, Marsh valley, 4:32.50. 7, Filer, 4:33.10

Long jump: 1, Kennedy Bowman, Buhl, 16-09. 2, Mackenzie Mendenhall, Bonners Ferry, 16-05. 3, Savannah Crane, Sugar-Salem, 16-04. 4, Mackenzie Collins, Fruitland, 16-02.25. 5, Taylan Beymer, Kimberly, 16-02. 6, Ta’lee Rose, Sugar-Salem, 16-01.5. 7, Mary-Kate, Marshall, Filer, 16-00.75. 8, Jasmine James, Kellogg, 16-00.5.

Boys 

3A Finals

100: 1, DJ Crump, Emmett, 11.03. 2, Randy Duclos, Timberlake, 11.09. 3, Ryan Hawkes, Sugar-Salem, 11.34. 4, Ryan Phillips, Fruitland, 11.43. 5, Jaron Rose, Sugar-Salem, 11.51. 6, Dimitri Kraus, Teton, 11.59. 7, Jordan Moulton, Shelley, 11.62. 8, Kodee Vining, American Falls, 11.69

200: 1, DJ Crump, Emmett, 23.30. 2, Kodee Vining, American Falls, 23.41. 3, Randy Duclos, Timberlake, 23.50. 4, Nate Fogle, Sugar-Salem, 23.68. 5, Kayl Williams, Snake River, 23.69. 6, Tegon Tonge, Buhl, 23.79. 7, Dimitri Kraus, Teton, 23.88. 8, Jeremy Walker, Emmett, 24.39.

400: 1, Chase Armstrong, Emmett, 49.87. 2, Kayl Williams, Snake River, 51.18. 3, JC Juker, Buhl, 51.70. 4, Tegon Tonge, Buhl, 51.72. 5, David Searle, Shelley, 52.47. 6, Nate Gelles, Snake River, 52.74. 7, Jace Hymas, Sugar-Salem, 52.77. 8, Tony Ramirez, Buhl, 53.41.

800: 1, David Searle, Shelley, 1:59.89. 2, Joseph Van Orden, Snake River, 2:02.65. 3, Chad Hughes, Kimberly, 2:03.09. 4, Riley Portwood, Homedale, 2:03.65. 5, Jacob Perkins, Bonners Ferry, 2:04.31. 6, Trey Barger, Buhl, 2:05.45. 7, Cameron Garner, Sugar-Salem, 2:06.65. 8, Israel Anaya Carmona, Fruitland, 2:07.30.

1600: 1, Austin Stewart, Shelley, 4:37.24. 2, Chantz Lund, Kimberly, 4:37.46 3, Austin Young, Filer, 4:39.53. 4, Cameron Garner, Sugar-Salem, 4:48.98. 5, Mark Crandall, Shelley, 4:49.74. 6, Derek Thompson, Kimberly, 4:50.18. 7, Riley Portwood, Homedale, 4:55.80. 8, Kenny Bassett, Emmett, 4:56.12.

110 hurdles: 1, Chase Armstrong, Emmett, 14.35. 2, Zach Sharp, Filer, 14.66. 3, Ty Johnson, Weiser, 14.74. 4, Thomas Crawford, Weiser, 15.36. 5, Ryan Phillips, Fruitland, 15.38. 6, Tanner Puzey, Sugar-Salem, 15.60. 7, Jed Ward, Timberlake, 15.86. 8, Zach Wright, Kimberly, 15.91.

300 hurdles: 1, Chase Armstrong, Emmett, 40.10. 2, Thomas Crawford, Weiser, 40.88, 3, Dallin Brady, Kimberly, 41.07. 4, Tristan Rawson, South Fremont, 42.27. 5, Trey Nattress, Fruitland, 42.68. 6, Jed Ward, Timberlake, 42.75. 7, Tanner Lee, Fruitland, 46.06. 8, Zach Wright, Kimberly, 47.90

4x100 relay: 1, Emmett, 43.92. 2, Sugar-Salem, 44.44. 3, Buhl, 44.76. 4, Weiser, 44.79. 5, Timberlake, 44.81. 6, Fruitland, 45.76. 7, Snake River, 46.20. 8, American Falls, 46.43.

4x200 relay: 1, Buhl, 1:32.68. 2, Sugar-Salem, 1:33.80. 3, Timberlake, 1:34.76. 4, Emmett, 1:34.80 5, Fruitland, 1:36.71. 6, Weiser, 1:37.45. 7, Marsh Valley, 1:37.97, 8, Priest River, 1:38.85

4x400 relay: 1, Buhl, 3:34.64. 2, Timberlake, 3:35.31. 3, Emmett, 3:35.82. 4, Weiser, 3:36.24. 5, Sugar-Salem, 3:37.53. 6, Kimberly, 3:42.76. 7, Teton, 3:44.91. 8, Snake River, 3:48.81

Discus: 1, Hayden Herrick, Weiser, 139-08. 2, Richard Symms, Homedale, 138-04.5. 3, Colton Stell, Parma, 122-10. 4, Steven Trantham, Timerlake, 121-08. 5, Kirtland Hardman, Emmett, 120-10. 6, Mike Nedham, Gooding, 120-07. 7, Brandon Smalley, Buhl, 120-02. 8, Dillon Ellis, Kimberly, 119-01.

Class 2A

Team scores

2A boys: 1. West Side 99.6; 2. Melba 86; 3. Grangeville 80.5; 4. Declo 69; 5. Soda Springs 55.5; 6. Firth 45.5; 7. Aberdeen 42; 8. Wendell 35; 9. Bear Lake 28.5; T10. Cole Valley 27; T10. St. Maries 27; 12. Nampa Christian 26.6; 13. North Fremont 24; 14. Salmon 20.6; 15. Orofino 13.6; 16. Malad 11; 17. Marsing 6; 18. North Star Charter 2; 19. Ririe 1.6

Boys 

100: 1. Johnny Lancaster (Wendell) 10.96; 2. Carter Kuehl (Cole Valley) 11.15; 3. Alexandre Heidt (Marsing) 11.36; 4. Jackson Thompson (Firth) 11.37; 5. Ezequiel Ortiz (Aberdeen) 11.39; 6. Austin Gladden (St. Maries) 11.46; 7. Riley Yamauchi (Soda Springs) 11.47; 8. Yonathan Torres (Aberdeen) 11.76

200: 1. Johnny Lancaster (Wendell) 22.45; 2. Jackson Duncan (Declo) 22.82; 3. Carter Kuehl (Cole Valley) 23.10; 4. Jackson Thompson (Firth) 23.19; 5. Chris Hodges (West Side) 23.52; 6. Ezequiel Ortiz (Aberdeen) 23.63; 7. Tyler Matthews (Declo) 24.06; 8. Liem Lucas (Firth) 24.24

400: 1. Jackson Duncan (Declo) 50.06; 2. Riley Yamauchi (Soda Springs) 50.95; 3. Jackson Thompson (Firth) 51.31; 4. Braxton Webb (Declo) 52.22; 5. Ethan Elliott (Aberdeen) 52.49; 6. Wyatt Helm (Melba) 52.94; 7. Colton Winegar (North Star Charter) 53.09; 8. Christian Chavez (Melba) 53.61

800: 1. Carlton Baird (West Side) 1:59.89; 2. Chris Young (Melba) 2:00.94; 3. Peyton Brothers (Nampa Christian) 2:06.13; 4. Nykee Passey (Bear Lake) 2:06.62; 5. Diego Barela (Grangeville) 2:07.12; 6. Michael Reiber (Melba) 2:07.64; 7. Gabe Turner (Orofino) 2:07.70; 8. Jordan Baker (Declo) 2:08.44

1,600: 1. Carlton Baird (West Side) 4:36.97; 2. Billy Godfrey (Salmon) 4:43.23; 3. Rylan Manzer (Melba) 4:44.23; T4. Jackson Pratt (Bear Lake) 4:46.03; T4. Josh Balls (Soda Springs) 4:46.03; 6. Stephen Medina (Soda Springs) 4:48.78; 7. Jordan Baker (Declo) 4:52.68; 8. Gabe Turner (Orofino) 4:53.14

110 hurdles: 1. Michael Stevens (Grangeville) 14.92; 2. Triston Cox (West Side) 15.54; 3. Michael Mower (North Fremont) 15.57; 4. Michael Wilson (Grangeville) 15.58; 5. Henry Fillmore (Nampa Christian) 15.82; 6. Gunner Adams (Declo) 16.25; 7. Oscar Klassen (Aberdeen) 16.63; 8. Joshua DeJong (Nampa Christian) 17.02

300 hurdles: 1. Michael Stevens (Grangeville) 41.51; 2. Michael Wilson (Grangeville) 42.18; 3. Michael Mower (North Fremont) 42.55; 4. Triston Cox (West Side) 42.88; 5. Hunter Laudert (Wendell) 43.06; 6. Joshua DeJong (Nampa Christian) 43.17; 7. Stockton Dye (North Fremont) 43.51; 8. Andrew Houchins (Nampa Christian) 43.70

4x100 relay: 1. Aberdeen 44.96; 2. West Side 45.09; 3. North Fremont 45.53; 4. Soda Springs 45.98; 5. Cole Valley 46.16; 6. Malad 46.29; 7. Orofino 46.51; 8. Declo 47.22

4x200 relay: 1. Declo 1:32.88; 2. West Side 1:33.56; 3. Melba 1:33.87; 4. Aberdeen 1:34.38; 5. Malad 1:35.31; 6. Soda Springs 1:37.49; 7. North Fremont 1:37.86; 8. Orofino 1:38.02

4x400 relay: 1. Melba 3:34.19; 2. Soda Springs 3:35.65; 3. Declo 3:37.94; 4. West Side 3:39.48; 5. Firth 3:42.05; 6. Aberdeen 3:42.49; 7. North Fremont 3:46.56; 8. Orofino 3:46.67

Shot put: 1. Drew Lindsley (Grangeville) 49-3.5; 2. Jared Gentry (Declo) 48-11; 3. Logan Feasline (St. Maries) 48-2.5; 4. Cole Lindsley (Grangeville) 47-11; 5. Neils Stegelmeier (West Side) 47-9; 6. Lane Holtrop (Cole Valley) 47-2; 7. Zak Johnson (Firth) 45-6; 8. Drake Kuykendall (Orofino) 44-0.5

Long jump: 1. Wyatt Helm (Melba) 21-9.25; 2. Damon Folkman (Firth) 21-1; 3. Riley Yamauchi (Soda Springs) 20-10.5; 4. Christian Chavez (Melba) 20-10.5; 5. Braxton Webb (Declo) 20-6.75; 6. Ethan Elliott (Aberdeen) 20-6.5; 7. Austin Gladden (St. Maries) 20-4.25; 8. Hilario Carrillo (Aberdeen) 19-11.5

Girls

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

2A girls: 1. Grangeville 79; 2. Firth 60.5; 3. North Fremont 58; 4. Nampa Christian 55; 5. New Plymouth 54.5; 6. Declo 50; 7. McCall-Donnelly 40; 8. Melba 37.5; 9. Soda Springs 36; 10. West Side 31; T11. Salmon 30; T11. West Jefferson 30; 13. Cole Valley 29; 14. Orofino 26; 15. Malad 21; 16. Ririe 20.5; T17. Coeur d'Alene Charter 14; T17. Bear Lake 14; 19. Aberdeen 12; 20. Wendell 2

2A Finals

100: 1. Asia Cayetano (Nampa Christian) 12.99; 2. Hailey Sullivan (Grangeville) 13.02; 3. Madison Verska (Cole Valley) 13.04; 4. Emily Arnsberg (Orofino) 13.22; 5. Taya Nash (West Side) 13.23; 6. Haylie Brackenbury (Declo) 13.45; 7. Brittany Schober (Nampa Christian) 13.65; 8. Brooklyn Cunningham (Coeur d’Alene Charter) 18.42

200: 1. Kaleala Bass (Grangeville) 26.67; 2. Asia Cayetano (Nampa Christian) 27.37; 3. Madison Verska (Cole Valley) 27.49; 4. Hailey Sullivan (Grangeville) 27.51; 5. Brooklyn Cunningham (Coeur d’Alene Charter) 27.62; 6. Emily Arnsberg (Orofino) 27.88; 7. Brittany Schober (Nampa Christian) 28.15; 8. Kadee Jo Simmons (Soda Springs) 28.20

400: 1. Kaleala Bass (Grangeville) 58.34; 2. Hailey Sullivan (Grangeville) 1:00.84; 3. Hailey Jenkins (New Plymouth) 1:02.61; 4. Kaitlynn Burgess (Salmon) 1:03.47; 5. Brittany Schober (Nampa Christian) 1:03.60; 6. Brooke Griffith (Ririe) 1:04.08; 7. Natalie Goetz (Coeur d’Alene Charter) 1:05.44; 8. Audrey Butler (Firth) 1:06.34

800: 1. Kaleala Bass (Grangeville) 2:17.04; 2. Sierra Manzer (Melba) 2:24.58; 3. Alexa White (Soda Springs) 2:26.61; 4. McKinley Litton (North Fremont) 2:27.69; 5. Jade Skidmore (West Jefferson) 2:30.22; 6. Bethany Danner (McCall-Donnelly) 2:31.15; 7. Cassidy Griffith (Ririe) 2:31.46; 8. Emily Stenlund (Salmon) 2:32.28

1,600: 1. Sierra Manzer (Melba) 5:24.74; 2. Megan Brogan (Bear Lake) 5:43.71; 3. Allie Severe (West Jefferson) 5:47.44; 4. Riley Jo Lysinger (New Plymouth) 5:48.39; 5. Bethan Danner (McCall-Donnelly) 5:48.65; 6. Emily Stenlund (Salmon) 5:49.20; 7. Kathryne McCullough (Soda Springs) 5:53.02; 8. Ashley Harris (Nampa Christian) 5:56.21

100 hurdles: 1. Alexa Litton (North Fremont) 15.40; 2. Taya Nash (West Side) 15.71; 3. MaKenzie Martindale (North Fremont) 15.86; 4. Meredith Simmonds (Cole Valley) 15.99; 5. Ellie Garrett (Salmon) 16.51; 6. Kellie Tucker (Firth) 16.69; 7. Megan Yett (Nampa Christian) 17.06; 8. Janessa Bartlow (Nampa Christian) 23.86

300 hurdles: 1. Alexa Litton (North Fremont) 47.17; 2. Kiersten Lancaster (Decl0) 47.35; 3. MaKenzie Martindale (North Fremont) 48.16; 4. Jacee Jensen (Firth) 49.35; 5. Brianna Killion (New Plymouth) 49.44; 6. Breanna Lind (West Side) 49.44; 7. Jade Skidmore (West Jefferson) 50.46; 8. Meredith Simmonds (Cole Valley) DNF

4x100 relay: 1. New Plymouth 52.63; 2. Declo 52.66; 3. Orofino 53.26; 4. North Fremont 53.63; 5. Aberdeen 54.02; 6. Malad 54.11; 7. Firth 55.63; 8. West Side FS

4x200 relay: 1. New Plymouth 1:51.08; 2. Aberdeen 1:53.53; 3. Malad 1:54.21; 4. Soda Springs 1:54.59; 5. Declo 1:55.02; 6. Firth 1:55.71; 7. Coeur d’Alene Charter 1:56.15; 8. Grangeville 1:58.92

4x400 relay: 1. North Fremont 4:16.28; 2. Firth 4:22.61; 3. Nampa Christian 4:23.58; 4. Soda Springs 4:23.80; 5. Melba 4:27.77; 6. Declo 4:27.79; 7. Coeur d’Alene Charter 4:29.50; 8. Wendell 4:39.44

High jump: 1. Megan Yett (Nampa Christian) 5-2; 2. Allison Butler (McCall-Donnelly) 5-0; 3. Emmah Peterson (Malad) 5-0; T4. Audrey Butler (Firth) 4-10; T4. Kylie Peets (Salmon) 4-10; T4. Allie Gibson (Firth) 4-10; 7. Courtney Christopherson (Declo) 4-10; 8. Darby Finnegan (Grangeville) 4-10

Class 1A

Boys Team: 1. Logos 99; 2. Lighthouse Christian 79; 3. Kamiah 70; 4. Valley 43; 5. Raft River 35; 6. Oakley 31; 7. Castleford 26; 8. Rockland 25.2; 9. Troy 25; 10. Butte County 22; T11. Council 20; T11. Clearwater Valley 20; T13. Hagerman 18; T13. Potlatch 18; 15. Idaho City 15; 16. Victory Charter 14; 17. Prairie 13; 18. Cascade 12; 19. Clark Fork 11; 20. Camas County 10.5; 21. Liberty Charter 10.2; T22. Carey 10; T22. North Gem 10; 24. Genesee 9; 25. Murtaugh 8; T26. Wallace 7; T26. Lakeside 7; T28. Kootenai 6; T28. Challis 6; 30. Mackay 5.5; 31. Grace 5; 32. Salmon River 3; T33. Glenns Ferry 2; T33. Garden Valley 2; T35. Deary 1; T35. Clark County 1; T35. Community School 1; T38. Lapwai 0.2; T38. Mullan 0.2

1A Finals

100: 1. Eric Silva (Lighthouse Christian) 11.20; 2. Sam Benzie (Cascade) 11.47; 3. Curtis Bedke (Oakley) 11.49; 4. Cody Langston (Kamiah) 11.56; 5. Trey Pfefferkorn (Clearwater Valley) 11.58; 6. Tristan Hites (Potlatch) 11.62; 7. Erick Ballesteros (Glenns Ferry) 11.69; 8. Lucas Arnzen (Prairie) 11.69

200: 1. Eric Silva (Lighthouse Christian) 23.23; 2. Tristan Hites (Potlatch) 23.74; 3. Lucas Arnzen (Prairie) 23.78; 4. Curtis Bedke (Oakley) 24.06; 5. Tyler Rupe (Rockland) 24.14; 6. Brandon Harper (Raft River) 24.16; 7. Trey Pfefferkorn (Clearwater Valley) 24.36; 8. Bradley Knight (Kamiah) 24.47

400: 1. Paul Ryan (Logos) 50.58; 2. Brandon Harper (Raft River) 51.00; 3. Lucas Arnzen (Prairie) 51.67; 4. Garrett Mussman (Valley) 52.41; 5. Gage Silva (Lighthouse Christian) 52.85; 6. Chase Blazzard (Troy) 53.21; 7. Justin Robinson (Rockland) 53.36; 8. Taylor McCallister (Kamiah) 55.87

800: 1. Paul Ryan (Logos) 1:55.64*; 2. Levi Wintz (Logos) 2:01.44; 3. Jesse Whipple (Kootenai) 2:05.37; 4. Daniel Daily (Hagerman) 2:05.89; 5. Jacob Henry (Valley) 2:08.43; 6. Devin Richards (Potlatch) 2:08.80; 7. Chandler Hansen (Raft River) 2:09.14; 8. Tyler Flake (Liberty Charter) 2:09.21

1,600: 1. Paul Ryan (Logos) 4:24.39; 2. Levi Wintz (Logos) 4:36.89; 3. Jonny Handel (Logos) 4:40.23; 4. Josiah Anderson (Logos) 4:40.50; 5. Daniel Daily (Hagerman) 4:44.79; 6. Marshall Wheeler (Victory Charter) 4:45.83; 7. Jackson Dickison (Logos) 4:46.98; 8. Tyler Flake (Liberty Charter) 4:52.64

110 hurdles: 1. Gage Silva (Lighthouse Christian) 15.09; 2. Dallin Lloyd (North Gem) 15.80; 3. Joseph Mitchell (Lakeside) 16.14; 4. Caleb Owsley (Hagerman) 16.36; 5. Chris Pethtel (Kamiah) 16.48; 6. Brandan Bowen (Clark Fork) 16.56; 7. Mike Elorrieta (Valley) 16.90; 8. Carson Beckman (Kamiah) 16.99

300 hurdles: 1. Gage Silva (Lighthouse Christian) 40.72; 2. Brandan Bowen (Clark Fork) 41.77; 3. Kellen Hoskins (Troy) 42.28; 4. Mike Elorrieta (Valley) 42.43; 5. Carson Beckman (Kamiah) 43.30; 6. Chris Pethel (Kamiah) 43.43; 7. Dallin Lloyd (North Gem) 43.47; 8. Joseph Mitchell (Lakeside) 44.91

4x100 relay: 1. Kamiah 45.02; 2. Rockland 45.60; 3. Council 45.87; 4. Oakley 46.14; 5. Lighthouse Christian 46.68; 6. Troy 47.17; 7. Garden Valley 47.23; 8. Wallace 47.24

4x200 relay: 1. Kamiah 1:35.05; 2. Rockland 1:35.70; 3. Lighthouse Christian 1:37.17; 4. Troy 1:37.38; 5. Valley 1:38.51; 6. Council 1:38.58; 7. Victory Charter 1:42.52; Oakley DQ

4x400 relay: 1. Valley 3:37.19; 2. Troy 3:38.70; 3. Kamiah 3:40.42; 4. Liberty Charter 3:42.84; 5. Camas County 3:43.21; 6. Rockland 3:44.30; 7. Logos 3:52.11; 8. Victory Charter 3:53.20

Pole vault: 1. Taylor McCallister (Kamiah) 12-0; 2. Trey Pfefferkorn (Clearwater Valley) 12-0; 3. Mika Rives (Clearwater Valley) 11-6; 4. Andrew Simonson (Grace) 11-6; 5. Tommy Herrick (Challis) 11-6; 6. Jimmy Sheperd (Salmon River) 11-6; 7. Bailey Christopherson (Kamiah) 11-0; 8. Kael Stelck (Deary) 10-6

1A Girls

Girls team scores: 1. Logos 102.5; 2. Challis 96; 3. Valley 62.5; 4. Kootenai 44.5; 5. Oakley 39; 6. Liberty Charter 37; 7. Prairie 36; 8. Mackay 28; 9. Nezperce 26; T10. Deary 24; T10. Potlatch 24; 12. Idaho City 23.5; 13. Raft River 21; T14. Genesee 20; T14. Butte County 20; 16. Glenns Ferry 15; 17. Castleford 13; T18. Garden Valley 12; T18. Kamiah 12; 20. Hagerman 8; 21. Troy 6; 22. Rockland 5.5; T23. Carey 4; T23. Clark County 4; T23. Council 4; 26. Lighthouse Christian 3.5; 27. Wallace 3; 28. Murtaugh 2; T29. Rimrock 1; T29. Victory Charter 1; T29. Notus 1; T29. Grace 1

1A Girls Finals

100: 1. Hannah Cain (Challis) 12.64; 2. Cierra Mayer (Genesee) 12.83; 3. Ruth Saunders (Logos) 12.91; 4. Rachel Cummings (Idaho City) 13.05; 5. Madison Napierala (Kootenai) 13.15; 6. Abby Jones (Oakley) 13.29; 7. Daisy Bernal (Butte County) 13.30; 8. Bella Minudri (Logos) 13.46

200: 1. Hannah Cain (Challis) 26.68; 2. Cierra Mayer (Genesee) 26.84; 3. Ruth Saunders (Logos) 27.05; 4. Maisie McManus (Deary) 27.51; 5. Kynsee Mussman (Valley) 27.85; 6. Erika Linford (Liberty Charter) 27.98; 7. Daisy Bernal (Butte County) 28.05; 8. Rachel Cummings (Idaho City) 28.40

400: 1. Ruth Saunders (Logos) 59.53; 2. Maisie McManus (Deary) 1:00.68; 3. Hannah Cain (Challis) 1:01.19; 4. Brianna Geselle (Liberty Charter) 1:02.71; 5. Laney Uhlenkott (Prairie) 1:03.02; 6. Katey Mai McInturff (Kootenai) 1:03.58; 7. Jasmine Hernandez (Kamiah) 1:03.74; 8. Nichelle Hulse (Grace) 1:05.08

800: 1. Katey Mae McInturff (Kootenai) 2:28.86; 2. Keidi Anderson (Logos) 2:32.29; 3. Chaye Uptmor (Prairie) 2:32.41; 4. Tianna Leitch (Nezperce) 2:32.61; 5. Lauren Schumann (Raft River) 2:36.06; 6. Maddie Wintz (Logos) 2:36.40; 7. Macy Hansen (Butte County) 2:36.54; 8. Kiana Pitman (Deary) 2:36.65

1,600: 1. Abby Critchfield (Oakley) 5:42.31; 2. Megan Dye (Logos) 5:54.35; 3. Macy Hansen (Butte County) 5:56.24; 4. Claribell Juarez (Valley) 5:59.21; 5. Maddie Wintz (Logos) 6:05.19; 6. Joy Billings (Idaho City) 6:05.57; 7. Tess Washburn (Liberty Charter) 6:06.27; 8. Anna Sobczyk (Genesee) 6:08.91

100 hurdles: 1. Ally Miran (Garden Valley) 15.16; 2. Jenny Sapp (Potlatch) 15.57; 3. Mykaela Mcwilliams (Prairie) 15.64; 4. Abbey Jones (Oakley) 16.67; 5. Melanie Weeks (Challis) 16.74; 6. Claire Ahmann (Logos) 17.10; 7. Madison Napierala (Kootenai) 17.17; 8. Mariah Lezamiz (Richfield) 17.61

300 hurdles: 1. Jenny Sapp (Potlatch) 46.76; 2. Mykaela Mcwilliams (Prairie) 48.83; 3. Marcie Williams (Raft River) 48.85; 4. Noel Saunders (Logos) 49.33; 5. Erika Linford (Liberty Charter) 49.53; 6. Dixie Whittle (Oakley) 51.02; 7. Ally Miran (Garden Valley) 51.46; 8. Melanie Weeks (Challis) 52.91

4x100 relay: 1. Challis 53.48; 2. Logos 53.54; 3. Idaho City 53.98; 4. Oakley 54.21; 5. Carey 54.24; 6. Wallace 54.40; 7. Liberty Charter 56.58; 8. Hagerman 57.79

4x200 relay: 1. Valley 1:51.01; 2. Logos 1:53.89; 3. Nezperce 1:54.55; 4. Challis 1:55.29; 5. Prairie 1:55.53; 6. Raft River 1:55.78; 7. Liberty Charter 1:57.57; 8. Notus 2:04.00

4x400 relay: 1. Challis 4:19.88; 2. Prairie 4:20.83; 3. Nezperce 4:24.21; 4. Liberty Charter 4:26.66; 5. Hagerman 4:29.85; 6. Logos 4:30.66; 7. Raft River 4:32.44; 8. Victory Charter 5:04.41

Pole vault: 1. Kaylee Olson (Challis) 10-3*; 2. Katey Mae McInturff (Kootenai) 10-0; 3. Madison Napierala (Kootenai) 9-0; 4. Joanna Campbell (Challis) 8-6; 5. Jenna Karpinski (Kootenai) 8-6; 6. Nadine Rudiger (Deary) 8-6; T7. Rachel Riley (Kootenai) 8-3; T7. Noel Saunders (Logos) 8-3

0
0
0
0
0

Load comments