Boys soccer

Burley 2, Wood River 1

BURLEY — A crazy finish netted the Bobcats a Great Basin Conference victory, and it handed the Wolverines their first conference loss.

Jesse Cardenas gave Burley a 1-0 lead a few minutes before halftime, and that score held for most of the second half. In the last few minutes of the game, Lucas Beste tied it up on a penalty kick. Shortly before regulation elapsed, Edgar Anguiano scored on a header to give Burley the win.

“It was a really good win,” Burley coach Angel Anguiano said. “We just made one more play than they did.”

The Bobcats (4-3-1, 2-1-1) host rival Minico on Wednesday, and the Wolverines (6-2, 4-1) host Canyon Ridge the same day.

Canyon Ridge 1, Jerome 0

TWIN FALLS — The Riverhawks silenced the Tigers for another Great Basin Conference win.

“We played a really good, composed game, both in defense and attack,” Canyon Ridge coach Corey Farnsworth said.

Victor Gurung scored the game’s only goal in the first half off an assist from Rigo Garica.

The Riverhawks (6-1, 3-1) play at Wood River on Wednesday, and the Tigers (2-4-1, 1-2-1) play at Twin Falls the same day.

Twin Falls 3, Minico 0

RUPERT — The Bruins scored all three of their goals in the second half to earn its first Great Basin Conference victory in four tries this season.

Champ Geske, Jake Hillman and Josh Stagge scored for Twin Falls (2-2-3), which hosts Jerome on Wednesday.

Minico (2-7, 0-5) plays at rival Burley the same day.

Girls soccer

Canyon Ridge 4, Jerome 2

JEROME — Three second half goals lifted the Riverhawks to a Great Basin Conference win on Monday.

The score was tied 1-1 at halftime and 2-2 early in the second half. Canyon Ridge pulled away after that to earn its fifth straight win over the Tigers.

Caitlin Crist scored two goals for the Riverhawks, while Ashley Conrad and Laura Lopez each scored one.

Canyon Ridge (3-3-1, 3-1) next hosts Wood river on Wednesday, and Jerome (2-5, 2-3) hosts Twin Falls the same day.

Twin Falls 15, Minico 0

TWIN FALLS — The Bruins improved to 4-0 in Great Basin Conference play after a dominant home win on Monday.

Twin Falls scored 11 goals in the first half. For the game, Madison Hicks scored four goals, Madison Glascock, Elisabeth Plouy and Brinlee Stotts each scored two and five others scored one: Madison Bailey, Ellie Jackson, Sidnee Naerebout, Lexi Rierson and Phoebe Valdez.

The Bruins (5-2 overall) next play at Jerome on Wednesday. The Spartans (0-5 in conference) host rival Burley the same day.

Wood River 2, Burley 1

HAILEY — The Wolverines kept pace in the Great Basin Conference standings with a tight home win on Monday.

The score was 0-0 at halftime, but two goals by Emily Thayer — both around the 55th minute — put Wood River ahead for good.

Anna Goodwin scored a few minutes later for Burley (1-7, 1-4), which plays at rival Minico on Wednesday.

Wood River (6-2-1, 4-1) plays at Canyon Ridge the same day.

Volleyball

Shoshone 3, Glenns Ferry 0; Carey 2, Glenns Ferry 0; Carey 2, Shoshone 0

SHOSHONE — The Indians split their two matches at Monday’s home tri-match, and the victory was the only one that counted toward Snake River Conference play.

Shoshone swept Glenns Ferry 25-9, 25-10, 25-15 and lost to Carey 27-25, 25-15. The Panthers also swept the Indians in two sets on August 31.

“We lost to Carey twice, but I felt like we battled them harder than last time,” Shoshone coach Melissa Martin said. “It’s good to see that we’re making improvements.”

Against Glenns Ferry, Patti Fitzgerald had 20 service points, and Cierra Hennings and Monce Rivas each added four kills for the Indians. Allysen Huyser had eight kills against Carey.

Shoshone (4-4, 3-0) hosts conference foe Oakley on Thursday.

Oakley 3, Hagerman 0

HAGERMAN — The Hornets earned a competitive sweep over to improve to 3-0 in Snake River Conference play.

Oakley won 25-21, 25-18, 25-22 for Monday’s road victory.

“We just made a lot of errors and didn’t control the ball when we had a chance,” Hagerman coach Katie Knight said. “We’re in a funk.”

Tristyn Hulme had eight kills, Elly Yore added seven kills and Christina Robinson finished with 15 digs for the Pirates (2-4, 0-2), who host Valley on Thursday.

Oakley hosts Rockland on Wednesday.

Dietrich 3, Valley 0

HAZELTON — The Blue Devils handled the Vikings 25-9, 25-13, 25-15 for a nonconference win.

Dietrich’s Jaxen Eggleston and Cassandra Berthelson had nine and five kills, respectively, and Brianna Astle and Alexi Hagen combined for 19 assists.

The Blue Devils (3-2) host Community School on Wednesday, and the Vikings (3-3) host Raft River and Grace for a tri-match on Tuesday.

Swimming

RUPERT — Wood River and Kimberly had strong overall performances at Saturday’s Mini-Cassia Invitational.

Wood River won the girls title with 105 points, 24 ahead of second place Mini-Cassia. On the boys side, Kimberly tied Poky-Highland-Century for first place with 120 points.

Poky-Highland-Century won the combined team title with 192 points, followed by Kimberly (143), Wood River (140), Twin Falls (118) and Mini-Cassia (113).

The Wolverines won the girls 200 medley relay (2:05.78) and the girls 400 relay (4:10.35), and Kimberly won the boys title in the same event (1:55.34).

Wood River’s Zach Deal cruised by nearly six seconds in the boys 100 fly (55.72), and he also won the 100 back (56:.53). Fellow Wolverine Faye Prekeges narrowly won girls 100 free (1:01.34), and Sara Clayton won the girls 100 back (1:05.90).

Kimberly won the boys 200 (1:49.50) and 400 (3:51.25) free relays.

Mini-Cassia sophomore Tyree Thomson won the 500 free (5:58.66).

Twin Falls freshman Analiese Narum won the girls 100 breast in 1:17.15, and Canyon Ridge senior Andrew Dixon won the same event on the boys side in 1:11.19.

Rodeo

FILER — The District VI opened the fall rodeo season the past weekend with the first of three Saturday rodeos. The next rodeo is September 23 at noon, followed by the last of the three on September 30 at 11 a.m.

Rodeo results, Saturday, September 9, 2017

District VI schools: Burley (B), Canyon Ridge (CR), Castleford (C), Declo (D), Filer (F), Kimberly (K), Minico (M), Oakley (O), Raft River (RR)

Bareback riding: No qualified rides.

Barrel racing: 1. Cammie Lee, (F), 18.751 seconds; 2. Talon Clark, (C), 18.865; 3. Brinn Bowman, (F), 18.913; 4. Timber Dennis, (M), 19.066; 5. Haven Jones, (F), 19.211; 6. McKenna Cleverley, (M), 19.413; 7. Tristynn Lloyd, (O), 19.446; 8. Shelby Hurd, (O), 19.982; 9. Kylie Monteith, (M), 20.98; 10. Tayler Henson, (RR), 20936.

Breakaway roping: 1. McKenna Cleverley, (M), 3.82 seconds; 2. Jesse Wadsworth, (K), 3.84; 3. Zoie Bedke, (O), 4.49; 4. Ashtyn Hurd, (O), 4.93; 5. Tristynn Lloyd, (O), 12.86; 6. Aubryn Bedke, (O), 20.400; 7. Tandee Cutler, (O), 22.790; 8. Haven Jones, (F), 26.740.

Bull riding: No qualified rides.

Goat tying: 1. Haven Jones, (F), 7.87seconds; 2. Zoie Bedke, (O), 9.01; 3.Taylor Seaweard, (C), 9.58; 4. McKenna Cleverley, (M), 10.20; 5. Jesse Wadsworth, (K), 11.29; 6. Kylie Monteith, (M), 12.58; 7. Brittany Murad, (B), 12.74; 8. Grace Smith, (RR), 14.68.

Pole bending: 1. McKenna Cleverley, (M), 21.212 seconds; 2. Brinn Bowman, (F), 21.902; 3. Tandee Cutler, (O), 22.012; 4. Haven Jones, (F), 22.098; 5. Shelby Hurd, (O), 23.657; 6. Zoie Bedke, (O),23.739; 7. Meghan Lewis, (C), 24.453; 8. Kylie Monteith, (M), 27.180; 9. Renee Scott, (M), 27.348; 10. Grace Smith, (RR), 28.340.

Saddle bronc: 1. Basin Bench, (O), 54 points.

Steer wrestling: 1. Briggs Tolle, (B), 7.86 seconds; 2. Brey Yore, (M), 9.88; 3 .Jake Pulsipher, (O), 17.43; 4. Keegan Chatburn, (RR), 19.86.

Team roping: 1. Aubryn Bedke(O)/Brett Bartholomew(F), 8.86 seconds; 2. Aaron Champneys(K)/Jeb Ireland(C), 16.31; 3. Ryn Severe(O)/Jett Vanbiezen(F), 26.20.

Tie down roping: 1. Brey Yore, (M), 10.88 seconds; 2. Briggs Tolle, (B), 15.01; 3. Ryn Severe, (O), 19.28; 4. Keegan Chatburn, (RR), 19.93; 5. Basin Bench, (O), 21.10; 6.Rylee Spencer, (RR), 27.32.

Outbrain