Kimberly logo

JACKPOT, Nev. — The Kimberly and Wood River high school swim teams continued their strong seasons with team titles at the first state sanctioned District 4 swim meet on Saturday.

Kimberly rolled by nearly 200 points to win the boys team championship, and Wood River edged the Bulldogs by 123 points for the girls title.

Individually for Kimberly, senior MacCabe Taylor won the boys 50-yard freestyle, senior Tyler Lloyd won the boys 100 freestyle and senior Carson Humphreys took first in the boys 500 freestyle. The Bulldogs also won the boys 200 medley relay and the boys 400 freestyle relay, which featured Lloyd and Taylor, along with freshman Asher Brown and Nathan Gardner for the 200 medley relay, and Humphreys and Brown for the 400 free relay.

Wood River junior Zach Deal won the boys 100 breaststroke and the boys 200 individual medley. Wolverines sophomore Sara (Kew) Clayton won the girls 100 fly and the girls 200 IM, while Maggie Deal won the girls 500 freestyle and fellow freshman Taylor Dorland won the girls 100 freestyle. Wood River junior Faye Prekeges won the girls 100 backstroke, as well.

The Wolverines also won the boys 200 freestyle relay, the girls girls 200 medley relay and the 400 freestyle relay.

Idaho’s first sanctioned high school state swim meet will be held this weekend, November 3-4, at the West Family YMCA in Boise. Local state qualifiers are listed below.

Team scores

Boys: 1. Kimberly 430, 2. Canyon Ridge 239, 3. Wood River 212, 4. Jerome 160, 5. Twin Falls 146, 6. Minico 138.5, 7. Gooding 109.5, 8. Burley 27, 9. Declo 20, 10. Dietrich 12

Girls: 1. Wood River 385, 2. Kimberly 262, 3. Twin Falls 244, 4. Minico 238, 5. Canyon Ridge 181, 6. Jerome 123, 7. Gooding 77, 8. Burley 24

Individual results

* = state qualifiers

Girls 200 medley relay: 1. Wood River* 2:03.82, 2. Twin Falls* 2:07.31, 3. Minico* 2:09.09, 4. Canyon Ridge* 2:13.44, 5. Kimberly A* 2:14.13, 6. Jerome* 2:17.57, 7. Gooding* 2:40.69, 8. Kimberly B 2:40.69

Boys 200 medley relay: 1. Kimberly* 1:53.98, 2. Wood River* 1:54.57, 3. Canyon Ridge A* 1:58.24, 4. Jerome* 2:02.03, 5. Minico* 2:08.54, 6. Twin Falls* 2:09.01, 7. Kimberly B 2:10.01, 8. Gooding* 2:17.52, 9. Canyon Ridge B 2:23.39

Girls 200 free: 1. Bryli Jensen*, TF, 2:08.63; 2. Analiese Narum*, TF, 2:10.33; 3. Brenann O’Leary, WR, 2:26.25; 4. Maren Feltman, WR, 2:31.98; 5. Holly Walker, KIM, 2:40.28; 6. Emma Wirtz, KIM, 2:40.78; 7. Alibelle Hopkins, KIM, 4:26.38

Boys 200 free: 1. Michael Ashby*, CR, 1:58.2; 2. Tyler Lloyd*, KIM, 1:58.75; 3. Owen Ruggeri, WR, 2:06.52; 4. Jackson Brown, JER, 2:10.91; 5. Andrew Johnson, JER, 2:12.56; 6. Patrick Obst, TF, 2:13.65; 7. Michael Martin, WR, 2:22.66; 8. Trevin Momberger, KIM, 2:40.52

Girls 200 IM: 1. Sara (Kew) Clayton*, WR, 2:23.3; 2. Olivia Hall*, CR, 2:28.8; 3. Caitlin Crist*, CR, 2:31.27; 4. Gabi Wright, KIM, 3:34.11

Boys 200 IM: 1. Zach Deal*, WR, 2:02.03; 2. Carson Humphreys*, KIM, 2:20.85; 3. Andrew Dixon*, CR, 2:21.19; 4. Asher Brown*, KIM, 2:24.89; 5. Aidan Humble, CR, 2:39.62

Girls 50 free (top 10): 1. Gretchen Thomson*, MIN, 26.56; 2. Taylor Dorland*, WR, 26.61; 3. Faye Prekeges*, WR, 27.19; 4. Janae Swenson*, JER, 27.57; 5. Sydney Larsen, MIN, 28.94; 6. Emily Lofgran, GOOD, 29.74; 7. Tessa Willsey, CR, 29.82; 8. Kalle Ellsworth, JER, 30.93; 9. Jaynee Yosy, JER, 30.98; 10. Taycee Harper, MIN, 31.46

Boys 50 free (top 10): 1. MacCabe Taylor*, KIM, 24.73; 2. Landon Prien*, TF, 25.11; 3. Eli Murphy, MIN, 25:16; 4. Andrew Johnson, JER, 25:34; 5. Cole Baker, JER, 25:36; 6. Nathan Gardner, KIM, 25:78; 7. Jacob Coombs, KIM, 25:81; 8. Brandon Lyman, KIM, 26.33; 9. Isaac Loomis, WR, 26.43; t-10. Trail Carroll, MIN, 26.76; t-10. Greg Lamm, GOOD, 26.76

Girls 100 fly: 1. Sara (Kew) Clayton*, WR, 1:02.62; 2. Olivia Hall*, CR, 1:05.33; 3. Bailey Johnson*, KIM, 1:10.17; 4. Taylynn Anderson*, TF, 1:10.21; 5. Sydney Smith*, WR, 1:12.18; 6. Kyra Lund, KIM, 1:22.05; 7. Alibelle Hopkins, KIM, 2:13.38

Boys 100 fly: 1. Michael Ashby*, CR, 57.24; 2. Jonathan Paul*, GOOD, 1:03.03; 3. Jackson Brown, JER, 1:04.88; 4. Eli Murphy, MIN, 1:05.18; 5. Bryce Hale, BUR, 1:09.36; 6. Teagan Dixon, TF, 1:09.67; 7. Lincoln Schuyler, KIM, 1:12.92; 8. Trevin Momberger, KIM, 1:18.7; 9. Derek Thomason, KIM, 1:20.57

Girls 100 free (top 10): 1. Taylor Dorland*, WR, 58.3; 2. Gretchen Thomson, MIN, 59.78; 3. Taylynn Anderson*, TF, 1:01.05; 4. Bailey Johnson, KIM, 1:04.75; 5. Ailie Maclean, KIM, 1:04.99; 6. Emily Lofgran, GOOD, 1:07.54; 7. Georgia Adams, WR, 1:08.4; 8. Taycee Harper, MIN, 1:09.04; 9. Molly Doyle, WR, 1:11.01; 10. Tyler Downs, MIN, 1:13.34

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

Boys 100 free (top 10): 1. Tyler Lloyd*, KIM, 53.73; 2. MacCabe Taylor, KIM, 57.49; 3. Cole Baker, JER, 58.16; 4. Evan O’Leary, WR, 58.48; 5. Nathan Gardner, KIM, 58.84; 6. Isaac Loomis, WR, 59.64; 7. Greg Lamm, GOOD, 59.8; 8. Nate Bailey, KIM, 1:02.9; 9. Treyson Hendricks, CR, 1:03.41; 10. Ryan Blau, DEC, 1:04.03

Girls 500 free: 1. Maggie Deal*, WR, 5:44.88; 2. Bryli Jensen*, TF, 5:45.79; 3. Tyree Thomson*, MIN, 5:51.32; 4. Addy Larson*, KIM, 6:24.37; 5. Brenann O’Leary, WR, 6:46.21; 6. Emma Wirtz, KIM, 7:02.01; 7. Maren Feltman, WR, 7:11.65

Boys 500 free: 1. Carson Humphreys*, KIM, 5:38.7; 2. Owen Ruggeri*, WR, 5:42.85; 3. Jonathan Paul, GOOD, 5:58.91; 4. Mason Wilkins, MIN, 7:02.68; 5. Scott Yadon, KIM, 7:49.4

Girls 200 free relay: 1. Canyon Ridge A* 1:56.49, 2. Kimberly A* 1:56.78, 3. Twin Falls* 1:57.47, 4. Wood River* 2:01.91, 5. Minico* 2:10.85, 6. Kimberly B 2:16.4, 7. Gooding* 2:18.69, 8. Canyon Ridge B 2:42.12, 9. Kimberly C 2:54.02

Boys 200 free relay: 1. Wood River* 1:42.21, 2. Kimberly A* 1:43.37, 3. Jerome* 1:47.39, 4. Twin Falls* 1:51.79, 5. Kimberly B 1:52.04, 6. Minico* 1:54.37, 7. Gooding*, 1:55.94, 8. Canyon Ridge 1:59.71, 9. Kimberly C 2:08.88

Girls 100 back: 1. Faye Prekeges*, WR, 1:04.84; 2. Caitlin Crist*, CR, 1:06.32; 3. Janae Swenson*, JER, 1:09.88; 4. KatiEmma Harris, TF, 1:16.49; 5. Jaynee Yost, JER, 1:23; 6. Georgia Adams, WR, 1:23.33; 7. Angela Bjorrn, TF, 1:25.82; 8. Tristin Cameron, CR, 1:26.16; 9. Isabella Holt, BUR, 1:32.97, 10. Kendra Gadsby, TF, 1:36.2; 11. Athena Brodin, TF, 1:40.57

Boys 100 back: 1. Aidan Humble, CR, 1:11.98; 2. Lincoln Schuyler, KIM, 1:13.54; 3. Evan O’Leary, WR, 1:14.65; 4. Max Todd, TF, 1:15.77; 5. Keegan Barfuss, MIN, 1:20.11; 6. Ryan Blau, DEC, 1:20.51; 7. Ross Churchill, DIE, 1:39.89

Girls 100 breast (top 10): 1. Tyree Thomson*, MIN, 1:17.37; 2. Maggie Deal*, WR, 1:17.89; 3. Analiese Narum*, TF, 1:18.08; 4. Kallee Ellsworth*, JER, 1:21.93; 5. Sydney Larsen*, MIN, 1:22.49; 6. Sydney Smith, WR, 1:26.18; 7. Kendra Ellsworth, JER, 1:27.86; 8. Abbi Gibby, BUR, 1:28.88; 9. Tessa Willsey, CR, 1:29.85; 10. Molly Doyle, WR, 1:32.78

Boys 100 breast: 1. Zach Deal*, WR, 1:00.35; 2. Andrew Dixon*, CR, 1:08.94; 3. Asher Brown*, KIM, 1:11.21; 4. Jacob Coombs, KIM, 1:13.27; 5. Trail Carroll, MIN, 1:15.8; 6. Brandon Lyman, KIM, 1:17.23; 7. Brogan Harm, CR, 1:17.93; 8. Zac Doggett, KIM, 1:19.17; 9. Austin Flameling, KIM, 1:19.42; 10. Connor Greenhaugh, KIM, 1:28.17; 11. James Dilworth, CR, 1:40.16; 12. Kerry Yu, GOOD, 1:40.27

Girls 400 free relay: 1. Wood River* 4:03.9, 2. Minico 4:21.45, 3. Kimberly A* 4:52.31, 4. Twin Falls A* 5:17.7, 5. Kimberly B 5:59.66

Boys 400 free relay: 1. Kimberly A* 3:49.21, 2. Canyon Ridge* 4:05.7, 3. Twin Falls* 4:14.13, 4. Kimberly B 4:28.81, 5. Kimberly C 4:43.89

0
1
0
0
0

Load comments