Subscribe for 33¢ / day
Oakley Logo

RUPERT — Speed was on display Saturday night, as five District VI cowgirls were under five seconds in the breakaway roping.

Aubryn Bedke had with the fastest time at 2.81 seconds, followed by Oakley teammate Zoie Bedke at 3.22. McKenna Cleverley from Minico recorded a 3.62 for third place, Talon Clark of Castleford finished fourth at 4.67 and Jesse Wadsworth of Kimberly was fifth with 4.87.

The girls all-around race got tighter after second-place Cleverley picked up 55 points, giving her a total of 225. Cleverley had two first-place finishes in barrels and a win in poles.

Zoie Bedke, the girls all-around leader, now has seven-point lead over Cleverley after getting 47 points, including a first place in goats, this past weekend.

Filer sophomore Haven Jones had another good weekend, earning 57 points and maintaining the third position at 194, with first-place finishes in poles, breakaway and goats. Clark sits fourth (185), Aubryn Bedke is fifth (148) and Brinn Bowman of Filer is sixth (144).

Minico rookie freshman Brey Yore gained 24 points in Rupert with a first on Friday in tie-down and a sixth and second in team roping with partner Zoie Bedke. But with 171 total points, he has maintained his lead in the boys all-around race.

With a first and third in steer wrestling, a second and third in tie down and a fifth in team roping with Garet Jardine from Filer, Keegan Chatburn of Raft River added 41 points for a total of 122 and sits in second place.

Briggs Tolle of Burley totaled 26 points with a win and fifth in tie down and a first in steer wrestling. He has 119 total points and slid one spot to third.

Even with no wins, Jake Pulsipher of Oakley had a good weekend, gaining 38 points and holding four place in the all-around. He had two second places in steer wrestling, a fifth and second in team roping with Tate Cranney and a sixth in tie down.

District VI next heads to Burley from April 27-28.

—————

District VI schools: Burley (B), Canyon Ridge (CR), Castleford (C), Declo (D), Filer (F), Kimberly (K), Minico (M), Oakley (O), Raft River (RR)

Saturday Results April 14, 2018

Bareback riding: No qualified rides.

Barrel racing: 1. McKenna Cleverley, (M), 18.192 seconds; 2. Madelyn Vanderpol, (K), 18.471; 3. Timber Dennis, (M), 18.605; 4. Haven Jones, (F), 18.776; 5. Brinn Bowman, (F), 18.893; 6. Tandee Cutler, (O), 18.696; 7. Jesse Ward, (RR), 19.990; 8. Talon Clark, (C), 19.019; 9. Cammie Lee, (F), 19.032; 10. Grace Hall, (F), 19.269.

Breakaway roping: 1. Aubryn Bedke, (O), 2.81 seconds; 2. Zoie Bedke, (O), 3.22; 3. McKenna Cleverley, (M), 3.62; 4. Talon Clark, (C), 4.67; 5. Jesse Wadsworth, (K), 4.87.

Bull riding: 1. Cruz Huizar, (K), 47 points.

Goat tying: 1. Zoie Bedke, (O), 7.94 seconds; 2. McKenna Cleverley, (M), 8.87; 3. Taylor Seaweard, (C), 9.34; 4. Haven Jones, (F), 9.52; 5. Talon Clark, (C), 9.91; 6. Jesse Wadsworth, (K), 9.98; 7. Lane Hale, (M), 11.26; 8. Kendy Kenney, (K), 11.27; 9. Grace Smith, (RR), 11.49; 10. Tristan Hendricks, (M), 12.14.

Pole bending: 1. Haven Jones, (F), 21.292 seconds; 2. Brinn Bowman, (F), 21.417; 3. Tandee Cutler, (O), 21.967; 4. Grace Hall, (F), 22.086; 5. Talon Clark, (C), 22.939; 6. Shelby Hurd, (O), 23.480; 7. Nikki Labrie, (C), 23.538; 8. Cammie Lee, (F), 23.978; 9. Lane Hale, (M), 24.222; 10. Renee Scott, (M), 25.356.

Saddle bronc: 1. Audie Zimmers, (C), 52 points.

Steer wrestling: 1. Keegan Chatburn, (RR), 8.80 seconds; 2. Jake Pulsipher, (O), 18.92.

Team roping: 1. Jett Vanbiezen(F)/Ryn Severe(O), 8.90 seconds; 2. Tate Cranney(O)/ Jake Pulsipher(O), 10.36; 3. 14.54; 4. Tandee Cutler(O)/McKoy Oman(O),22.49; 5. Garet Jardine(F)/Keegan Chatburn(RR), 39.07; 6. Zoie Bedke(O)/Brey Yore(M), 41.10.

Get the latest sports news and scores sent to your email inbox

Tie down roping: 1. Briggs Tolle, (B), 12.98 seconds; 2. Ryn Severe, (O), 14.14; 3. Keegan Chatburn, (RR), 14.94; 4. Garet Jardine, (F), 18.42; 5. Jett Vanbiezen, (F), 19.74; 6. Jake Pulsipher, (O), 20.23; 7. Basin Bench, (O), 22.85.

Friday Results April 13, 2018

Bareback riding: 1. Beau Southern, (RR), 56 points.

Barrel racing: 1. McKenna Cleverley, (M), 18.595 seconds; 2. Brinn Bowman, (F), 18.683; 3. Timber Dennis, (M), 18.860; 4. Talon Clark, (C), 18.976; 5. Haven Jones, (F), 19.064; 6. Tandee Cutler, (O), 19.116; 7. Grace Hall, (F), 19.382; 8. Renee Scott, (M), 19.501; 9. Tristynn Lloyd, (O), 19.568; 10. Kylie Monteith, (M), 19.707.

Breakaway roping: 1. 2. Haven Jones, (F), 13.03 seconds; 2. Zoie Bedke, (O), 20.89; 3. Taylor Seaweard, (C), 21.09; 4. Aubryn Bedke, (O), 23.24; 5. Jesse Wadsworth, (K), 27.65.

Bull riding: 1. Beau Southern, (RR), 54 points.

Goat tying: 1. Haven Jones, (F), 9.41 seconds; 2. Taylor Seaweard, (C), 9.49; 3. McKenna Cleverley, (M), 9.84; 4. Jesse Wadsworth, (K), 10.80; 5. Talon Clark, (C), 11.09; 6. Janie Toner, (M), 13.36; 7. Grace Smith, (RR), 13.67; 8. Tristan Hendricks, (M), 13.81; 9. Kylie Monteith, (M), 14.04; 10. Brittany Murad, (B), 14.99.

Pole bending: 1. McKenna Cleverley, (M), 20.628 seconds; 2. Brinn Bowman, (F), 22.148; 3. Jesse Ward, (RR), 22.214; 4. Haven Jones, (F), 22.775; 5. Talon Clark, (C), 23.631; 6. Zoie Bedke, (O), 23.645; 7. Meghan Lewis, (C), 24.128; 8. Renee Scott, (M), 24.167; 9. Nikki Labrie, (C), 24.175; 10. Kaylee Tegan, (D), 24.986.

Saddle bronc: No qualified rides.

Steer wrestling: 1. Briggs Tolle, (B), 11.24 seconds; 2. Jake Pulsipher, (O), 12.62; 3. Keegan Chatburn, (RR), 14.23.

Team roping: 1. Basin Bench(O)/Talon Clark(C). 15.39 seconds; 2. Zoie Bedke(O)/Brey Yore(M), 16.89; 3. Aubryn Bedke(O)/Brett Bartholomew(F), 19.58; 4. Aaron Champneys(K)/Jeb Ireland(C), 23.86; 5. Tate Cranney(O)/ Jake Pulsipher(O), 28.120; 6. Rylee Spencer(RR)/Bodee Spencer(RR), 31.64.

Tie down roping: 1. Brey Yore, (M), 13.94 seconds; 2. Keegan Chatburn, (RR), 15.89; 3. Rylee Spencer, (RR), 16.07; 4. Tate Cranney, (O), 16.89; 5. Briggs Tolle, (B), 20.71; 6. Ryn Severe, (O), 23.34; 7. Jett Vanbiezen, (F), 25.66.

0
0
0
0
0

Load comments